niedziela, 8 stycznia 2017

„EDUKACJA WYZWALA ENERGIĘ" - projekt realizowany przez Śląski oddział SNM

Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki – Oddział Śląski- zrealizowało w Zespole Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie projekt „Edukacja wyzwala energię”, który powstał w ramach Jubileuszowego Programu Grantowego „Wyzwalamy Energię!” wspieranego finansowo przez elektrociepłownię CEZ Chorzów, która jest częścią GRUPY CEZ W POLSCE obchodzącej w tym roku swoje 10-lecie.
Uczestnikami projektu byli uczniowie dwóch szkół: Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego i Zespołu Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie. Impreza związana z matematyką składała się z dwóch części. Pierwsza część, pod nazwą „Wieczór z matematyką” odbyła się 21 października 2016 roku w godzinach od 16.30 do 22.00. Składały się na nią: różnorodne warsztaty matematyczne, turniej szachowy i rywalizacje sportowe dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. 
Pani Anna Ząbkowska-Petka - Przewodnicząca Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i pan Krzysztof Śliwa - Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie uroczyście otworzyli projekt. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów również pan Wiesław Ciężkowski – Wiceprezydent Miasta Chorzów oraz pan Waldemar Kołodziej – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Chorzów. 
W I części projektu uczestniczyło 218 uczniów (144 w warsztatach, 34 w turnieju szachowym i 40 w Biathlonie), 27 nauczycieli prowadzących zajęcia oraz 14 osób czuwających nad sprawną organizacją. Odbyło się pięć sesji warsztatów, każda po 50 minut. Równolegle w każdej turze odbywało się jedenaście sesji warsztatowych. 
Warsztaty związane z matematyką, prowadzili nauczyciele różnych zajęć edukacyjnych, nie tylko nauczyciele matematyki. Zajęcia dały uczniom okazję do niekonwencjonalnego poszerzenia wiedzy, przeprowadzania ciekawych doświadczeń czy prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków. Mimo późnej pory dzieci pracowały z zaangażowaniem, dziwiły się, że już czas wracać do domu, bo zajęcia dobiegły końca. 
Druga część pod nazwą „Popołudnie z matematyką dla najmłodszych”, odbyła się 25 listopada 2016 roku. Przeznaczona była dla sześćdziesięciu uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej 21 w Zespole Szkół Sportowych nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie . W tej części uczniowie dowiedzieli się, co to jest wstęga Möbiusa, trójkąt Pascala, poznawali geometrię kartki papieru, rozwijali wyobraźnię i intuicje związane z symetrią i rytmem w matematyce oraz rozwijali myślenie poprzez zabawy (bezpieczne) m. in. z zapałkami. 
W przerwie między zajęciami, zarówno w pierwszej jak i drugiej części projektu, przewidziano poczęstunek dla uczestników. Rozdano również wiele nagród i upominków. Większość uczestników pytała o kolejny termin takiej imprezy. Na podstawie reakcji dzieci oraz opinii ich rodziców można wnioskować, że taka forma organizowania czasu młodym ludziom jest bardzo atrakcyjna i pożądana. 
Informacja o projekcie dofinasowanym przez CEZ w Chorzowie została szeroko rozpowszechniona w środowisku lokalnym, nie tylko przez stronę internetową ale i w bezpośrednim kontakcie z rodzicami, którzy po zajęciach odbierali swoje dzieci. 
Pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem była pani Zofia Majerska, która jest członkiem Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i na co dzień pracuje w Zespole Szkół Sportowych nr 2.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz