czwartek, 14 stycznia 2016

Stanisław Bajtlik - wykłady: "Jak nie uwierzyć zdrowemu rozsądkowi? O paradoksach teorii prawdopodobieństwa." oraz "Zapętlony Wszechświat - co ma butelka Kleina do Kosmosu?"

Wykład na XXV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Warszawa, luty 2016


Stanisław Bajtlik

Wykład: "Jak nie uwierzyć zdrowemu rozsądkowi? O paradoksach teorii prawdopodobieństwa"

Teoria prawdopodobieństwa, zaniedbywana w szkole, jest podstawą teorii gier, teorii podejmowania decyzji. Rozwiązania niektórych problemów mogą jednak zachwiać wiarą w "zdrowy rozsądek".
Przedstawię taki przykład i jego matematyczne rozwiązanie.

Poziom nauczania: szkoła ponadgimnazjalna
Rodzaj zajęć: wykład
Czego dotyczą zajęcia: inne

Wykład: "Zapętlony Wszechświat - co ma butelka Kleina do Kosmosu?"

Ogólna Teoria Względności wiąże materię z geometrią Wszechświata. Nie mamy jednak teorii wiążącej materię z topologią (""kształtem") Wszechświata. W trakcie wykładu powiem o zaskakujących własnościach Kosmosu o nietrywialnej (wielospójnej) topologii.

Poziom nauczania: szkoła ponadgimnazjalna
Rodzaj zajęć: wykład
Czego dotyczą zajęcia: inne

Stanisław Bajtlik Zajmuje się popularyzacją nauki. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki Kosmiczny alfabet. Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”[2]. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach. Jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki. Więcej znajdziesz tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz