niedziela, 10 stycznia 2016

Marta Kądziołka - warsztaty: "Bryły platońskie techniką origami." i "Kalkulator czy głowa?"

Warsztaty na XXV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Warszawa, luty 2016

Marta Kądziołka
Warsztat: "Bryły platońskie techniką origami."
Chcesz dowiedzieć się, jak z jednego kwadratu można złożyć bryłę platońską, a przy okazji przekonać się, że origami to nie tylko zabawa, ale prawdziwa matematyka? Przyjdź na warsztat. Serdecznie zapraszam!
Poziom nauczania: szkoła podstawowa, gimnazjum
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: gry dydaktyczne lub origami

Warsztat: "Kalkulator czy głowa?"
Rzymski filozof Cyceron twierdził, że kto rozumu nie używa, ten do traci.Celem warsztatu jest pokazanie niekonwencjonalnych metod szybkiego wykonywania w pamięci działań matematycznych. Metody te sprawiają, że uczeń nie uzależnia się od kalkulatora, a ćwiczy pamięć , logiczne myślenie i koncentrację. Przy okazji odkrywa, że matematyka nie tylko uczy, ale jest wspaniałą zabawą i relaksem.

Poziom nauczania: szkoła podstawowa, gimnazjum

Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: ciekawy pomysł na lekcję

Marta Kądziołka o sobieEmerytka, wieloletni doradca, nauczyciel matematyki w liceum, honorowy członek SNM-u.
Zainteresowania to technika: origami, iris folding, quilling, haft matematyczny i rozwiązywanie krzyżówek.
Wielu matematyków twierdzi, że origami nie ma nic wspólnego z matematyką. Uważam, że przez zabawę można utrwalić wiele pojęć matematycznych i dlatego wybrałam taki temat.