sobota, 16 stycznia 2016

Klaudia Żelechowska - warsztat: "Geometryczny zawrót głowy."

Warsztaty na XXV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Warszawa, luty 2016

Klaudia Żelechowska

Warsztat: "Geometryczny zawrót głowy."

Zapałczane łamańce
Niewątpliwie jest to wyzwanie dla miłośników łamigłówek. Uczestnicy gry otrzymują do rozwiązania łamigłówki ułożone z zapałek. Zasada jest prosta: przekładamy określoną liczbę zapałek, aby otrzymać rozwiązanie.
Wygrywa osoba, która jako pierwsza rozwiąże wszystkie zagadki. Do rozwiązywania tego typu łamigłówek potrzebna jest bystrość oraz umiejętność wychodzenia poza schematy obserwacji i rozumowania. Zróżnicowanie trudności sprawia, że będą one bawić zarówno początkujących jak i zaawansowanych uczestników.

Składanie brył ze słomek
Zadaniem uczestników zabawy jest rozwiązanie zadania matematycznego. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi otrzymują słomki, z których układają określony model bryły geometrycznej. Budowanie krawędziowych modeli brył ze słomek jest zajęciem twórczym i kształcącym geometryczną wyobraźnię. Technika łączenia elementów jest bardzo łatwa, a liczba możliwych do wykonania w tej technice modeli jest właściwie nieograniczona, co daje im znaczną przewagę nad różnego typu klockami geometrycznymi.

Poziom nauczania: szkoła podstawowa, gimnazjum
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: gry dydaktyczne i origami

Klaudia Żelechowska o sobieJesteśmy studentami matematyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W przyszłości chcielibyśmy podjąć pracę w zawodzie nauczyciela, dlatego już teraz staramy się jak najlepiej przygotować do nauczania. Szukamy różnych ciekawych rozwiązań, którymi można zainteresować uczniów matematyką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz