sobota, 16 stycznia 2016

István Lénárt - warsztat: "Papier vs pomarańcza - nauczanie podstawowych pojęć starożytnej i współczesnej geometrii z pomocami zakupionymi w sklepie spożywczym i papierniczym."

Warsztaty na XXV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Warszawa, luty 2016

István Lénárt

Warsztat: "Papier vs pomarańcza - nauczanie podstawowych pojęć starożytnej i współczesnej geometrii z pomocami zakupionymi w sklepie spożywczym i papierniczym."

Od 2004 roku na kilku konferencjach SNM prezentowałem jak nauczać podstawowych pojęć geometrii na płaszczyźnie i na sferze z wykorzystaniem materiałów specjalnie zaprojektowanych do tego celu.
Teraz chcę pokazać, jak podstawowe pojęcia (prosta, odległość, kąt, okrąg, równoległe, prostopadłe itd.) mogą być nauczane z kartką papieru, pomarańczami, jabłkami i innymi okrągłymi owocami. Nie mogę obiecać, że metoda bezpośrednio pomoże dzieciom w przygotowaniach do egzaminów, ale obiecuję, że dzieci będą ją lubić, będą zainteresowane geometrią i będą dumne ze swojego myślenia i odkrywania – nawet słabi uczniowie będą zdumieni swoimi sukcesami matematycznymi.

Poziom nauczania: szkoła podstawowa, gimnazjum
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: ciekawy pomysł na lekcję

István Lénárt o sobieJestem węgierskim matematykiem-badaczem i wykładowcą na uniwersytecie i w college'u. Od 26 lat kształcę przyszłych nauczycieli, którzy będą pracowali na różnych poziomach edukacyjnych: od przedszkola do szkół średnich. Mam kontakt z polskim systemem edukacji od 2003 roku, głównie poprzez współpracę z Anną Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz