piątek, 15 stycznia 2016

Bronisław Pabich - wykład: "Od Archimedesa do XXI wieku z GeoGebrą."

Wykład na XXV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Warszawa, luty 2016

Bronisław Pabich

Warsztat: "Od Archimedesa do XXI wieku z GeoGebrą."

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znają na ogół wzory na pole koła, pole walca, kuli stożka, ale mało kto wie, że wzory te zostały odkryte przez Archimedesa już w III wieku p.n.e. Wykład będzie o tym, w jaki sposób Archimedes doszedł do nich i jak metoda "prostokątowania" pozwala wyznaczać pola nietypowych figur i objętość i brył.
A wszystko to będzie się działo na ekranie 2D i 3D GeoGebry.
Zapraszam wszystkich miłośników geometrii eksperymentalnej i dynamicznej tym razem bez komputerów. Uczestnicy wykładu otrzymają do wyboru jeden z filmów "Czy widzimy czwarty wymiar?", "Ciekawe historie z czworościanem", a może nawet film "Od Archimedesa do XXI wieku z GeoGebrą...."

Poziom nauczania: szkoła ponadgimnazjalna, gimnazjum
Rodzaj zajęć: wykład
Czego dotyczą zajęcia: matematyka, historia matematyki

Bronisław Pabich o sobieprekursor i zwolennik nauczania matematyki z komputerem w sposób przemyślany i rozsądny - robi to od 1988 roku. Od 1992 roku lider programu Cabri II i 3D, obecnie pracujący z powodzeniem również z GeoGebrą i SketchUpem. Autor wielu publikacji CABRI i artykułów w "Matematyce" i "NiM-ie". Obecnie pracuje w Centrum Nauki w Wieliczce "Kuźnia Wiedzy" i zajmuje się szkoleniem nauczyciel na terenie całego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz