piątek, 8 grudnia 2017

Caroline Ainslie - warsztat: "Balonowe łamigłówki platońskie"

Warsztaty na XXVII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Poznań, luty 2018

Prowadzący: Caroline Ainslie
Temat: "Balonowe łamigłówki platońskie"
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Będziemy rozwiązywać rozmaite łamigłówki związane z pięcioma bryłami platońskimi, postaramy się zbadać, dlaczego jest tylko 5 brył foremnych. Skorzystamy z balonów i łatwych do zdobycia pomocy szkolnych. Każdy będzie mógł stworzyć swoją własną łamigłówkę. Spotkamy się z rozbudzaniem ciekawości w poszukiwaniach matematycznych, rozpoznawaniem regularności, ćwiczeniem systematyczności, podejmowaniem ryzyka, doborem matematycznego słownictwa itd., czyli zmierzymy się z wieloma celami nauczania matematyki.

Caroline Ainslie o sobie – Wielokrotna zdobywczyni rekordów Guinessa, twórczyni Balonowej Matematyki, Caroline „Bubblz” Ainslie, znana u nas jako Klown Banieczka, wyzwala u dzieci radość poznawania i zajmowania się matematyką. Używa do tego mnóstwa balonów, ekscytujących form mydlanych baniek i... śmiechu. Publiczność, niezależnie od wieku, używając rekwizytów pokaźnych rozmiarów ćwiczy (a nawet tego nie zauważa) swoje umiejętności matematyczne, angażuje się w matematyczne zagadki i aktywności.