środa, 15 grudnia 2021

Wykład podczas XXX Krajowej Konferencji SNM w Katowicach, 11-14 lutego 2022

Prowadzący: Beata Zgoła
Temat: "Szukanie reguł"

Czego dotyczą zajęcia: „Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.” [Konfucjusz] „Szukanie reguł” jest pomysłem na rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie odkrywania prawidłowości oraz doskonalenie umiejętności rozumowania i argumentacji. Takie doświadczenie jest szansą uczenia umysłu tworzenia modelu radzenia sobie z problemami matematycznymi. Uczniowie mają trudności w tym zakresie, dlatego już od wczesnych klas szkoły podstawowej musimy stwarzać sytuacje do samodzielnych odkryć. W czasach Internetu wiedza jest na wyciągnięcie smartfonu, jednak zostać ODKRYWCĄ, to jest coś! Na spotkaniu podzielę się opracowanymi przez mnie materiałami i zaprezentuję pomysły na taką organizację lekcji, na której uczeń będzie miał szansę dokonać swojego własnego odkrycia. A nawet jak tego nie dokona, to będzie próbował, bo przecież proces myślowy, który zachodzi w głowach naszych uczniów jest ważniejszy niż samo dojście do rozwiązania.
Beata Zgoła o sobie – jestem nauczycielem matematyki ze sporym;) doświadczeniem. Moim celem jest nauczanie matematyki, w taki sposób, aby była przyjazna dzieciom. Wspólnie szukamy jej w różnych dziedzinach życia, odkrywamy jej znaczenie i piękno. Uczniowie pod moim kierunkiem nie tylko rozwijają się, ale pokonują swoje ograniczenia, czasem sięgają nawet po najwyższe nagrody- medale na mistrzostwach świata w Speed Stacking. Prowadzę blog https://matmistrz.blogspot.com na którym dzielę się pomysłami na nauczanie matematyki. Być może staną się one inspiracją dla nauczycieli poszukujących pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć. Prywatnie jestem miłośniczką wędrówek po górach, chętnie jeżdżę na rowerze oraz pływam.