wtorek, 16 stycznia 2018

Dr hab. Maciej Błaszak, profesor UAM - wykład inauguracyjny: "Mózg predyktywny ucznia: analiza i refleksja w procesie zdobywania wiedzy"

Warsztaty na XXVII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Poznań, luty 2018

Prowadzący: Dr hab. Maciej Błaszak, profesor UAM
Temat: "Mózg predyktywny ucznia: analiza i refleksja w procesie zdobywania wiedzy"
Rodzaj zajęć: wykład inauguracyjny

Czego dotyczą zajęcia: Ostatnie lata badań nad mózgiem przyniosły zmianę obrazu jego działania. Tradycyjna neurobiologia mówiła o mózgu reaktywnym, działającym pod wpływem napływających pobudzeń sensorycznych. Dzisiaj wiadomo, że ten model pracy mózgu jest całkowicie błędny: mózg nie „czeka” na pobudzenia, lecz przewiduje ich postać, diagnozując rzeczywistość w oparciu o schemat wnioskowania bayesowskiego. Wykład opisze i wyjaśni kluczowe elementy modelu mózgu predyktywnego i zaproponuje adekwatne konsekwencje edukacyjne.

Dr hab. Maciej Błaszak, profesor UAM – Kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Uniwersytetu w Kilonii (Stypendium DAAD, Niemcy), Uniwersytetu w Edynburgu (Stypendium Tempus, Szkocja) i Uniwersytetu Berkeley (USA). Wykładowca Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu, i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Zainteresowania badawcze dotyczą epigenezy umysłu, czyli możliwości kształtowania mózgu człowieka pod wpływem bodźców środowiskowych. Zajmuje się psychologią uniwersalnego projektowania (universal design), neurodydaktyką i problematyką brainfitness. Autor i współautor pięciu monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów.