piątek, 6 stycznia 2023

Marzenna Grochowalska - "Dowodzenia naprawdę można się nauczyć"

Warsztaty podczas XXXI Krajowej Konferencji SNM w Łodzi, 10-13 lutego 2023 roku

Prowadzący: Marzenna Grochowalska
Reprezentuje: GWO

Temat: "Dowodzenia naprawdę można się nauczyć”

Czego dotyczą zajęcia: Umiejętność dowodzenia/uzasadniania jest problemem nie tylko dla uczniów, ale i dla nas - nauczycieli. Rozpoczęcie pracy z uczniami nad tego typu zadaniami w ostatniej klasie szkoły podstawowej to zdecydowanie zbyt późno. Kiedy zatem zacząć, jak pracować i po jakie zadania sięgać? O tym chciałabym porozmawiać w trakcie zajęć. Omówimy także konkretne zadania, które warto wykorzystać w kształceniu wspomnianych umiejętności w poszczególnych klasach szkoły podstawowej i wymienimy się doświadczeniami dotyczącymi uczniowskich zapisów uzasadnienia. Zaprezentuję propozycje swoich własnych zadań, które można wprost wykorzystać w pracy w różnych klasach (praktycznie od 4 klasy szkoły podstawowej) i które mogą być źródłem Państwa własnych pomysłów na zajęcia.

Marzenna Grochowalska o sobie – Nauczycielka matematyki opierająca działania na dobrych relacjach i doświadczeniach zdobytych podczas pracy w Instytucie Badań Edukacyjnych, autorka licznych warsztatów i publikacji metodycznych, ekspertka edukacyjna, prelegentka na wielu regionalnych i krajowych konferencjach m.in. SNM, egzaminatorka egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego oraz wieloletnia konsultantka Akademii GWO.