środa, 4 stycznia 2023

Marzena Mrzygłód - "Uczniowie z orzeczeniami i opinią w szkołach zawodowych zawodowych"

Panel dyskusyjny podczas XXXI Krajowej Konferencji SNM w Łodzi, 10-13 lutego 2023 roku

Prowadzący: Marzena Mrzygłód
Reprezentuje: Matematyka i komputery

Temat: "Uczniowie z orzeczeniami i opinią w szkołach zawodowych zawodowych”

Czego dotyczą zajęcia: Jestem nauczycielem z prawie trzydziestoletnim stażem pracy, na różnych poziomach edukacyjnych. Pracowałam na dwóch uczelniach wyższych, w gimnazjum a teraz w szkole średniej. Chciałabym się podzielić z państwem moimi spostrzeżeniami z pracy nauczyciela matematyki w szkole zawodowej. Związanymi z tym wyzwaniami, porażkami i sukcesami. Chcę opowiedzieć o kształceniu zawodowym, bez badania predyspozycji zawodowych ale z orzeczeniami z poradni, z opinią lekarza medycyny pracy. O braku zgodności w tym wszystkim i wsparciu ucznia.

Marzena Mrzygłód o sobie – pięćdziesięcioletni nauczyciel, z trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej. Swoją przygodę z zawodem rozpoczynałam w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku, potem przeniosłam się do Koszalina i rozpoczęłam pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie, obecnie Politechnika Koszalińska. Po ponad dziesięciu latach pracy na uczelni, zmieniłam miejsce pracy na jedno z Koszalińskich gimnazjum. Reforma szkolnictwa zdecydowała po prawie kolejnych dziesięciu latach, że muszę zmienić pracę. Swoją dalszą pracę zawodową rozpoczęłam w Zespole Szkół nr 9 w Koszalinie i tam nadal pracuję i realizuję się zawodowo. Szkoła średnia jest dużym wyzwaniem w obecnych czasach, szczególnie szkoła maturalna i zawodowa. Wymaga od uczniów więcej poświęcenia i zaangażowania. Mają oni więcej godzin, więcej przedmiotów no i więcej egzaminów przed sobą. Moim sukcesem jest 100% zdawalność matury przez moich uczniów. Udało mi się mieć finalistę krajowego w Olimpiadzie Statystycznej. Jestem nauczycielem poszukującym. Spędzam wiele godzin w Internecie poszukując ciekawych szkoleń, materiałów, wszelkich nowości. W swoje pracy staram się wskazać uczniom pozytywną stronę matematyki i jej przydatność w życiu. Staram się ją oczarować i pokazać, że można się z nią zaprzyjaźnić i polubić. Nie chcę by słowo matematyka budziło u uczniów lęk, strach, przywoływało złe wspomnienia. Moją pasją są ostatnio książki, które chętnie czytam w każdej wolnej chwili oraz muzyka. Muzyka, która wspiera mnie w złych i dobrych chwilach, pomaga w pracy.