środa, 18 grudnia 2019

István Lénárt - warsztat: Sudoku na sferze, czyli związek pomiędzy elementarną arytmetyką i geometrią sferyczną

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: István Lénárt
Temat: Sudoku na sferze, czyli związek pomiędzy elementarną arytmetyką i geometrią sferyczną
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Zastosowanie gier dydaktycznych ułatwia uczenie się – to fakt powszechnie znany. Podczas warsztatów przygotujemy sferę (którą może być piłeczka, kulka styropianowa lub kulisty owoc) do gry w sudoku i porównamy z planszą na płaszczyźnie do gry w tę grę. Przy tej okazji przypomnimy lub zbadamy (przez uczestników, którzy pierwszy raz spotykają się z geometrią na powierzchni zakrzywionej) podstawy geometrii na sferze i porównamy je z geometrią na płaszczyźnie oraz zastanowimy się, jak gra w sudoku na powierzchni kuli może kształcić arytmetyczne umiejętności uczniów.

Przedyskutujemy metodyczną stronę powstałej sytuacji dydaktycznej. W zależności od sposobu wprowadzenia, materiał może być wykorzystywany w grupach wiekowych o zaskakująco dużej skali, od szkoły podstawowej do poziomu uniwersyteckiego i szkolenia nauczycieli.

István Lénárt o sobie – wykładowca w Eötvös Loránd University w Budapeszcie na Wydziale Nauk Przyrodniczych oraz na Wydziale Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują systemy aksjomatyczne w geometrii oraz szeregi silniowe w teorii liczb. W zakresie edukacji jest on twórcą zestawu pomocy dydaktycznych Lénárt Sphere wspomagającego nauczanie geometrii i geografii. Jest autorem projektu Geometria Porównawcza dla szkół podstawowych i średnich. Wygłaszał wykłady i prowadził zajęcia warsztatowe z tej dziedziny w wielu krajach na całym świecie. István jest głęboko zainteresowany różnorodnymi spojrzeniami na świat, komunikacją międzykulturową i odpowiedzialnością naukowców i nauczycieli za wykorzystanie przez społeczeństwo osiągniętych przez nich wyników. Otrzymał Beke Manó Memorial Award od János Bolyai Mathematical Society za życiowe osiągnięcia i pracę na rzecz edukacji matematycznej. W 2018 roku otrzymał nagrodę specjalną środowiska nauczycielskiego Węgier za całokształt działalności edukacyjnej. Ostatnio otrzymał Varga Tamás Memorial Award od Varga Tamás' Disciples' Foundation.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz