wtorek, 10 grudnia 2019

Barbara Jankowiak, Robert Kowalski - warsztat: GRY NA LEKCJI MATEMATYKI

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Barbara Jankowiak, Robert Kowalski
Temat: GRY NA LEKCJI MATEMATYKI
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: 
GRA RUMMIKUB - ćwiczenie rachunku pamięciowego, działania na liczbach całkowitych, umiejętność podejmowania decyzji, rozwijanie logicznego myślenia, wdrażanie do pracy w zespole.
GRA SUPERFARMER - ćwiczenie rachunku pamięciowego, dzielenie z resztą, zamiana jednostek, zdarzenia losowe, obliczanie prawdopodobieństwa, umiejętność podejmowania decyzji, rozwijanie logicznego myślenia, wdrażanie do pracy w zespole.
GRA PENTOMINO - obliczanie pól i obwodów, pojęcie jednostki pola, szybka gra.

Barbara Jankowiak o sobie – 29. rok uczę matematyki w Szkole Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie. W międzyczasie uczyłam dodatkowo w Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum nr 1 w Śremie. Jestem absolwentką UAM i Politechniki Poznańskiej. MATEMATYKA TO MOJA PASJA! Metody aktywizujące, np.: gry, origami matematyczne, kalkulatory, łamigłówki stosuję od kilkunastu lat i ciągle poszukuję nowych metod, aby zainteresować matematyką kolejnych moich wychowanków. Pasjonuje mnie praca z uczniem zdolnym, przygotowałam kilkudziesięciu laureatów i finalistów konkursów matematycznych różnej rangi: od szczebla gminnego i powiatowego po międzynarodowy. Do największych sukcesów moich uczniów należą: II miejsce w konkursie "Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych" w Paryżu, I miejsce w matematycznym konkursie "ZŁOTA ŻABKA" w Swarzędzu, I miejsce w "MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM DLA SZKÓŁ MIASTA POZNANIA I OKOLIC" dla klas 4 i 6 w Poznaniu (kilkukrotnie) oraz tytuły laureatów i finalistów "WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO". Jestem od wielu lat pomysłodawcą i organizatorem POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "RACHUNEK PAMIĘCIOWY W ZAKRESIE MNOŻENIA I DZIELENIA" dla uczniów klas III, IV, V, VI, a obecnie dla klas VII i VIII szkół podstawowych. Pasjonuje mnie muzyka poważna, a także niektóre dyscypliny sportowe oraz podróże. Jestem członkiem SNM bez przerwy od roku 1991. Od 2003 uczestniczę w krajowych konferencjach SNM, gdzie również prowadziłam zajęcia. Swoją wiedzę i doświadczenie dotyczącą zastosowania gier i origami na lekcjach matematyki przekazuję także podczas szkoleń organizowanych przez ODN w Poznaniu.

Robert Kowalski o sobie – jestem nauczycielem matematyki w Szkole Podstawowej nr 19 im. Stanisława Staszica w Poznaniu. Studia ukończyłem na Wydziale Fizyki UAM. Mam uprawnienia z fizyki, informatyki i oligofrenopedagogiki, ale matematyką interesuję się od zawsze…stąd to moja pasja.Moją ulubiona dziedziną królowej nauk jest analiza matematyczna. Całki, miary, sumy szeregów, równania różniczkowe, to najbardziej lubię w matematyce.Podnoszę cały czas swoje kwalifikacje przez udział w konferencjach, seminariach, szkoleniach i kursach. Jestem również egzaminatorem z matematyki dla ósmoklasistów. Od lat prowadzę zajęcia rozwijające dla uczniów zdolnych, doprowadzając swych wychowanków do sukcesów na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim. Jestem od wielu lat pomysłodawcą i organizatorem Międzyszkolnych konkursów Matematycznych dla uczniów klas IV i VI, a obecnie dla klas VIII szkół podstawowych Miasta Poznania i okolic pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem szkół poznańskich i szkół z województwa. Opracowałem i wdrożyłem programy edukacyjno-dydaktyczne z matematyki dla uczniów klas ósmych „Przyjaźń matematyki z fizyką”, „Zagraj w szachy”, „Szkolny Escape Room Łamigłówek Logicznych”, czy wdrożenie projektów edukacyjnych takich jak: Światowy Dzień Matematyki, Tabliczki Mnożenia, czy Międzynarodowy Dzień Liczby PI. Przez ostatnie lata pełniłem funkcję opiekuna grup studenckim UAM - Wydział Matematyki dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem też opiekunem młodszych nauczycieli rozpoczynających pracę w tym zawodzie. Ponadto przewodniczę zespołowi przedmiotowemu z matematyki, statutu, badania wyników i analizy. Pełnię rolę administratora e-dziennika. Przewodniczę rejonowym konkursom wojewódzkim oraz jestem członkiem komisji wojewódzkiego konkursu matematycznego oraz członkiem SNM. Oprócz wielu obowiązków służbowych znajduję też czas na relaks. Lubię gry planszowe i strategiczne, muzykę. Jestem kinomanem, chodzę na pływalnię, a w okresie wiosenno-jesiennym zajmuję się pracą ogródkową.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz