niedziela, 15 stycznia 2023

Margaryta Orzechowska - "Co trzy głowy, to nie jedna – sposób na rozwiązywanie matematycznych problemów w grupach"

Warsztaty podczas XXXI Krajowej Konferencji SNM w Łodzi, 10-13 lutego 2023 roku

Prowadzący: Margaryta Orzechowska

Temat: "Co trzy głowy, to nie jedna – sposób na rozwiązywanie matematycznych problemów w grupach"

Czego dotyczą zajęcia: Podczas warsztatów chciałabym przekazać moje doświadczenia zdobyte podczas pracy z uczniami klas 3–8 z zastosowaniem elementów metody myślącej klasy autorstwa prof. Petera Liljedahla. Mam nadzieję, że forma prowadzonych przeze mnie warsztatów oraz dobór zadań pozwolą Państwu znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy lepiej pracować we dwoje czy we troje?
- Co jest bardziej potrzebne uczniom: tablice czy ławki?
- Czy uczeń „postawiony do pionu” może osiągnąć wyższy poziom?
- Jakie zadania stanowią wyzwania?

Margaryta Orzechowska o sobie –  Nauczycielka kształcenia zintegrowanego w klasach 1–3 i matematyki w klasach 4–8. Autorka publikacji metodycznych. Mentorka w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Matematykę lubiłam od dziecka… Kiedy miałam osiem lat, podjęłam pierwszą poważną decyzję – zostanę nauczycielką. Konsekwentnie realizowałam swoje plany. Po 33 latach pracy w szkole wiem, że była to słuszna decyzja. W szkole spędzam dużo czasu. Tu czuję się bardzo dobrze, szczególnie wtedy, gdy do mojego „matematycznego autobusu pełnego energii i humoru” chcą wsiąść nawet ospali uczniowie. Wspólnie odbywamy podróż, podczas której uczniowie uczą się ode mnie, a ja uczę się od nich. Wielu moich uczniów twierdzi, że na lekcjach matematyki nie czują lęku, a ja widzę uśmiechy na ich twarzach. Jest to jeden z moich największych sukcesów.