poniedziałek, 16 grudnia 2019

Anna Walc, Aneta Machnicka - warsztat: FRACTUS

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Anna Walc, Aneta Machnicka
Temat: FRACTUS
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Czego dotyczą zajęcia: Słowo fraktal pochodzi z łaciny od słowa fractus – złamany. Co ciekawe nie istnieje jeszcze ścisła definicja fraktalu, mówiąc bardziej przyziemnie fraktale są figurami, w których całość jest podobna do całości.Matematycy nie podają ścisłej definicji i proponują określać fraktal jako zbiór, który posiada wszystkie poniższe charakterystyki albo przynajmniej ich większość:-ma nietrywialną strukturę w każdej skali,-struktura ta nie daje się łatwo opisać w języku tradycyjnej geometrii euklidesowej,-jest samo-podobny, jeśli nie w sensie dokładnym, to przybliżonym, - ma względnie prostą definicję rekurencyjną, - ma naturalny ("poszarpany", "kłębiasty" itp.) wygląd,-jego wymiar Hausdorffa jest większy niż jego wymiar topologiczny.

Teoria fraktali, to obecnie bardzo żywo rozwijająca się i bardzo modna dyscyplina naukowa. Zajmują się nią specjaliści różnych nauk: matematycy, fizycy, mechanicy. Wielu badaczy twierdzi, że geometria fraktali jest geometrią przyrody. W chmurach, liniach wybrzeży morskich, łańcuchach górskich, płatkach śniegu, drzewach, pianie mydlanej można odkryć kształty fraktali.

Anna Walc o sobie – nauczycielka matematyki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Technikum Nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim w Sosnowcu. Egzaminator OKE, od 1996 r jestem członkiem SNM i czynnie uczestniczniczę w konferencjach Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Uwielbiam swoją pracę nauczyciela, a swoich uczniów pragnę zaciekawić matematyką.


Aneta Machnicka o sobie – od 20 lat pracuje jako nauczyciel matematyki w Rzeczycy. Swoją przygodę z SNM rozpoczęłam jeszcze jako studentka matematyki. W swojej pracy staram się pokazać uczniom, że ucząc się matematyki, można też się dobrze bawić. Z młodzieżą brałam udział w projektach organizowanych przez Fundację mBanku: "Matma jest cool!" oraz "Matematyka - lubię to!". Moja praca jest moją pasją, a kolejne "małe zwycięstwa" motorem do działania.W swojej pracy staram się być odpowiedzialna, konsekwentna i obowiązkowa. W wolnej chwili relaksuje się przy książce lub na spacerach po okolicy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz