niedziela, 9 stycznia 2022

Beata Szołtysek - "Wykres zmienności funkcji życiowej Kmicica". Jak poddać bohatera literackiego analizie matematycznej?" - XXXKKSNM

Warsztaty podczas XXX Krajowej Konferencji SNM w Katowicach, 11-14 lutego 2022

Prowadzący: Beata Szołtysek

Temat: "Wykres zmienności funkcji życiowej Kmicica". Jak poddać bohatera literackiego analizie matematycznej?"

Czego dotyczą zajęcia: "Wykres zmienności funkcji życiowej Kmicica". Jak poddać bohatera literackiego analizie matematycznej? To propozycja lekcji łączącej umiejętność badania przebiegu zmienności funkcji z analizą dynamicznego bohatera literackiego w ciekawym kontekście piosenki Jacka Kaczmarskiego "Kmicic". Uczeń może użyć umiejętności matematycznych do interpretacji literackiej i wyciągnąć ciekawe wnioski. Praca taka pozwoli na kreatywność w podejściu do tematu i może przynieść wiele satysfakcji uczniom.

Beata Szołtysek o sobie – nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji pedagogicznej "WOM" w Rybniku, z zamiłowania i wykształcenia polonistka i nauczycielka filozofii, pasjonatka języka i kultury śląskiej, sztuki i podróży. Wieloletnie doświadczenie w pracy nauczycielskiej w szkole średniej oraz urzędowej w organie sprawującym nadzór pedagogiczny w charakterze starszego wizytatora i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego pozwala łączyć w ofercie szkoleń dla nauczycieli aspekty merytoryczne z prawem oświatowym. Zamiłowanie do nauki jako takiej, ukończenie liceum o profilu matematyczno - fizycznym i częsta praca z uczniami z tego profilu zaowocowały inklinacjami matematycznymi zarówno na lekcjach języka polskiego jak i filozofii, szczególnie pomogło zaś w zrozumieniu meandrów logiki.