poniedziałek, 13 grudnia 2021

Anna Rybak - "Zadania z różnych stron świata" - XXXKKSNM

Warsztaty podczas XXX Krajowej Konferencji SNM w Katowicach, 11-14 lutego 2022

Prowadzący: Anna Rybak
Temat: "Zadania z różnych stron świata"

Czego dotyczą zajęcia:  Podczas zajęć będziemy zajmować się typowymi i nietypowymi zadaniami, które można rozwiązywać różnymi metodami, dostępnymi uczniom jeszcze przed poznaniem bardziej zaawansowanych narzędzi matematycznych (np. układów równań liniowych). Zadania mają zainspirować do myślenia, poszukiwania, łączenia wiedzy z różnych dziedzin, a niektóre z nich mają zadziwiającą historię. Zostały one zaczerpnięte z różnojęzycznych kanałów na YouTube poświęconych matematyce, gdzie publikowane są ciekawe problemy matematyczne zgłaszane przez osoby z różnych krajów dla użytkowników w różnym wieku. Będziemy też zastanawiać się, jak i kiedy wykorzystać zaproponowane zadania w codziennej pracy z uczniami, aby – nie tracąc z oczu realizacji podstawy programowej – urozmaicić sposób realizacji tejże podstawy.
Anna Rybak o sobie – jestem koordynatorką Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki działającego w ramach Wydziału Matematyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Mam duże doświadczenie w pracy nauczycielskiej: przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka matematyki i informatyki. Obecnie również utrzymuję ścisły kontakt ze środowiskiem szkolnym, prowadzę zajęcia dla uczniów i nauczycieli w ramach pracy Centrum oraz zajęcia z dydaktyki matematyki dla studentów – przyszłych nauczycieli matematyki. Naukowo zajmuję się badaniem efektywności kształcenia wspomaganego wykorzystaniem ICT. W swojej pracy dydaktycznej opieram się na teorii kształcenia konstruktywistycznego, prowadzącego uczniów do samodzielnego konstruowania wiedzy w wyniku prowadzonej przez nich pracy badawczej.