poniedziałek, 1 grudnia 2014

Gramy w Super Farmera i Hexa

Warsztaty na XXIV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
Zakopane (Kościelisko), luty 2015

Piotr Tomczak.
Super Farmer - matematyczne grani. W czasie II Wojny Światowej, Karol Borsuk wymyślił prostą, matematyczną grę "Hodowla zwierzątek" którą sam produkował i sprzedawał. Gra pojawiła się ponownie w kilkanaście lat temu temu pod nazwą Super Farmer a ostatnio także w wersji zmodyfikowanej "Rancho". Na zajęciach omówimy zasady gry oraz jej ewentualną przydatność w edukacji matematycznej. No i oczywiście zagramy.

Poziom nauczania: Nauczanie początkowe, Szkoła podstawowa
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: Gry dydaktyczne

Hex, czyli w co grał John Nash. Hex to prosta gra planszowa, do której potrzebna jest jedynie kartka papieru w wydrukowaną planszą i dwa długopisy. Gra powstała w połowie XX w. niezależnie w Danii i USA. Grał w nią Piet Hein i John Nash (Piękny umysł). Gra jest na tyle prosta, że można ją wprowadzić już na poziomie nauczania wczesnoszkolnego. Jednocześnie daje na tyle głębokie możliwości analizowania strategii, że mogą być nią zainteresowani starci uczniowie. Na warsztatach omówimy zasady gry oraz podstawy strategii.

Poziom nauczania: Szkoła podstawowa, Gimnazjum
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: Praca z uczniem zdolnym, Konkursy i olimpiady, Gry dydaktyczne

Piotr Tomczak. Były nauczyciel matematyki, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Od czerwca 2014 członek Zarządu  SNM. Współautor strony o japońskim liczydle http://www.soroban.pl/.
Interesuje się stosowaniem kalkulatorów w nauczaniu matematyki oraz grami dydaktycznymi. Uczestniczy w konferencjach krajowych SNM od roku 2005.


 Więcej informacji o konferencji w Kościelisku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz