poniedziałek, 24 listopada 2014

Geometria według Bronka

Warsztaty na XXIV Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
Zakopane (Kościelisko), luty 2015

Bronisław Pabich
Geogebra według Bronka cz 1. Warsztaty z GeoGebrą szczególnie dla tych którzy przyjdą z własnym komputerem. Na kanwie konkretnych problemów z matematyki szkolnej pokażę kilka trików i sposobów GG, które ułatwiają przeprowadzenie lekcji metodą odkrywania oraz pozwalają uczniowi sprawdzić swoją wiedzę bez udziału groźnego nauczyciela.
W części pierwszej znajdą się problemy ułatwiające pracę z uczniem słabym.

Poziom nauczania: Gimnazjum, Szkoła ponadgimnazjalna
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: Praca z uczniem słabym, Technologia informacyjna, Ciekawy pomysł na lekcję

Geogebra według Bronka cz 2. 
W tej drugiej części zajmiemy się poszukiwaniem heurystyki w trudniejszych zadaniach geometrycznych spoza programu, w tym dwoma zadania z Olimpiady Gimnazjalnej. Czy GeoGebra jest dobrym narzędziem do przeprowadzenia lekcji, w której uczniowie odnajdą heurystykę nieznanego im i trudnego zadania z geometrii. Które narzędzia typu informatycznego GG wykorzystać w tym celu? Jak uczyć uczniów, by samodzielnie potrafili rozwiązywać takie zadania?

Poziom nauczania: Gimnazjum, Szkoła ponadgimnazjalna
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: Praca z uczniem zdolnym, Technologia informacyjna, Konkursy i olimpiady,

Sketchup narzędziem Geometrii 3D
Program SketchUp nie jest jeszcze zbyt popularny na lekcjach geometrii w polskiej szkole, ale są tacy uczniowie, którzy posługują się nim w w domu, tworząc fantastyczne modele trójwymiarowe. Galerie ich dzieł można zobaczyć na stronie https://3dwarehouse.sketchup.com/
Celem warsztatów jest pokazanie, w jaki sposób ukierunkowac i przyciągąć młodzież do samodzielnego poznawania wiedzy o wielościanach i geometrii 3D z jego użyciem. Pragnę zachęcić znawców programu SketchUp, fanów Cabri 3D, DPGRAPH itp do przybycia na warsztaty, gdyż program SketchUp będzie jednym z pól działania Grupy Roboczej SNM "Geometria Dynamiczna", która powstała w styczniu 2014 roku po rozszerzeniu działania Grupy Roboczej "Geometria Cabri" na inne programy komputerowe geometrii dynamicznej.
Zachęcam do przybycia z własnymi notebookiem (z myszą!!!) oraz pendrive'ami.

Poziom nauczania: Gimnazjum, Szkoła ponadgimnazjalna
Rodzaj zajęć: warsztat
Czego dotyczą zajęcia: Praca z uczniem zdolnym, Praca z uczniem słabym, Technologia informacyjna

Bronek Pabich
Członek SNM od 1991, roku. Wieloletni szef Grupy Roboczej SNM „Geometria Cabri”, przeinaczonej w styczniu 2014na Grupę Roboczą  „Geometria Dynamiczna”. Uwielbia geometrię i jej dynamiczne symulacje na komputerze w rozmaitych programach. Obecnie współautor części geometrycznej e-podręcznika tworzonego w Politechnice Łódzkiej. Na tegoroczne warsztaty zaprasza fanów GeoGebry oraz SketchUp oraz tych, co dotychczas byli fanami Cabri, by rozpocząć przygodę z prawdziwą geometrią realizowaną w GeoGebrze i SketchUp w ramach Grupy Roboczej SNM „Geometria Dynamiczna” .
 
 Więcej informacji o konferencji w Kościelisku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz