poniedziałek, 9 grudnia 2019

Grażyna Morga - warsztat: NeoTrieVr - nowe oblicze geometrii w wirtualnej rzeczywistości

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Grażyna Morga 
Temat: NeoTrieVr - nowe oblicze geometrii w wirtualnej rzeczywistości
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Podczas tego warsztatu pokażę możliwości zastosowania w dydaktyce nowatorskiego programu komputerowego NeoTrieVR, wykorzystującego wirtualną rzeczywistość. Oprogramowanie to pozwala na konstruowanie i przekształcanie obiektów geometrycznych i modeli trójwymiarowych oraz na interakcję z nimi. Za jego pomocą można tworzyć (lub przywołać) dowolne bryły, łączyć je i przekształcać, dotykać ich ścian i krawędzi oraz malować je, a także przeprowadzać pomiary. W celu przeprowadzenia tych czynności można "dostać się" do wnętrza brył, widząc je od środka.

Monika Pontus-Ćwir - warsztat - Triki GEO, czyli jak sprawić, aby geometria była łatwa i przyjemna

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Monika Pontus-Ćwir
Temat: Triki GEO, czyli jak sprawić, aby geometria była łatwa i przyjemna
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Wiele tematów na matematyce sprawia, że uczniowie wprost mówią, że nie lubią geometrii. Podczas warsztatu postaram się pokazać kilka pomysłów na ciekawe lekcje. Może uda mi się przekonać uczestników, że warto pobawić się pojęciami geometrycznymi i przez zabawę odkrywać ich własności w niestandardowy sposób. Każdy uczestnik zabierze ze sobą pomysły na pracę z geoplanem, kartką w kropki czy małą kartką kwadratową. W czasie zajęć podzielę się pomysłem na projekt szkolny, który realizowałam z uczniami klas 7-8. Zapraszam na GEO-zajęcia.

czwartek, 5 grudnia 2019

Agata Hoffmann - warsztat: T-rój-kąty, trójkąty...

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Agata Hoffmann
Reprezentuje: Warsztat Otwarty
Temat: T-rój-kąty, trójkąty...
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Praca z zadaniami problemowymi w warunkach szkolnych jest trudna. Umożliwia ona jednak zarówno indywidualizację pracy, jak i uczenie się poprzez rozmowę. Trzeba tylko starannie wybrać zadanie oraz tak przemyśleć jego realizację, by móc zrealizować założone cele. Jednym z takich pomysłów chciałabym się z Państwem podzielić.

Katarzyna Pęczek - warsztat: Dostosowanie wymagań edukacyjnych z matematyki do ucznia ze SPE

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Katarzyna Pęczek
Reprezentuje: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia PraktycznegoTemat: Dostosowanie wymagań edukacyjnych z matematyki do ucznia ze SPE
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Celem wykładu jest wzbogacenie wiedzy uczestników na temat sposobów dostosowania wymagań edukacyjnych ( programów kształcenia, systemu oceniania i organizacji procesu kształcenia) do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy dostosowanie wymagań edukacyjnych jest tożsame z kreowaniem warunków, w jakich uczeń osiąga dobre wyniki kształcenia. Określimy również, czy proces dostosowywania jest wyłącznie reakcją na wymogi prawa oświatowego czy też powinno wynikać z wewnętrznej potrzeby nauczyciela?

środa, 4 grudnia 2019

Wojciech Wątor, Ksenia Erdmann - warsztat: Escape room w edukacji

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Wojciech Wątor, Ksenia Erdmann
Temat: Escape room w edukacji
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: W trakcie warsztatów przedstawimy ideę escape roomu i podzielimy się pomysłami na formułowanie zadań/zagadek. W pierwszej części zajęć uczestnicy i uczestniczki wcielą się w rolę uczniów i wspólnie spróbują zdobyć kod do tajemniczej skrzyni. W drugiej opowiemy jak zorganizować tę formę pracy na lekcjach, omówimy typy zastosowanych zagadek i podzielimy się autorskimi scenariuszami z mnóstwem inspiracji.
Ksenia i Wojciech założyli grupę na FB: ESCAPE ROOM w edukacji.

Elżbieta Wojtkowiak, Alicja Gawrońska - warsztat: Matematyczne podróże

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Elżbieta Wojtkowiak, Alicja Gawrońska
Reprezentuje: Koło SNM Wielkopolskie
Rodzaj zajęć: warsztat
Temat: Matematyczne podróże

Czego dotyczą zajęcia: Uczestnicy warsztatów zostaną zabrani w podróż i dowiedzą się - jak pomóc uczniom odczarować matematykę. Zadania, które będą rozwiązywać uczestnicy, mogą być wykorzystane w grze terenowej lub w Pokoju Zagadek. Pokażą one zastosowanie matematyki i informatyki w życiu codziennym, skorzystamy z narzędzi TIK. Zaprezentowane zostaną ciekawe wydarzenia, konkursy. Stworzymy listę pomysłów, wymienimy się doświadczeniem, być może uda się założyć wspólny projekt eTwinning.

Magdalena M.Musielak - warsztat: Matematyka po angielsku ... no problem

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Magdalena M.Musielak
Temat: Matematyka po angielsku ... no problem
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Nauczanie matematyki po angielsku to na pierwszy rzut oka żaden problem, wszak język matematyki jest uniwersalny, a my mówimy o matematyce, tyle że po angielsku. A jednak gdy dla nauczyciela i dla słuchaczy język angielski nie jest ojczystym, pojawiają się trudności. W trakcie warsztatów spróbujemy wspólnie, nie stroniąc od gier, zabaw i zadań matematycznych po angielsku, zrozumieć z jakimi trudnościami musimy się zmierzyć i jak sobie z nimi radzić.

wtorek, 3 grudnia 2019

Wsparcie od Fundacji mBanku


Miło nam poinformować, iż Fundacja mBanku wsparła kwotą 2500 zł organizowany przez SNM Ogólnopolski Konkurs Matematyczno-Plastyczny „Matematyczny wszechświat”. Dziękujemy.

Informacje o konkursie ->

Urszula Kornas-Krzyżykowska - warsztat: Jak kształcić kompetencje matematyczne

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Urszula Kornas-Krzyżykowska
Temat: Jak kształcić kompetencje matematyczne
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Kompetencje matematyczne obejmują zdolność i chęć wykorzystywania matematycznych sposobów myślenia (myślenie logiczne i przestrzenne) oraz prezentacji (wzory, modele, konstrukty, wykresy, tabele). Na warsztatach zostanie przedstawionych kilka możliwości uczenia myślenia analitycznego poprzez teoretyczne i praktyczne ćwiczenia stymulujące rozwój kompetencji matematycznych. I nie będą to zadania znane z podręczników do nauczania matematyki.....

poniedziałek, 2 grudnia 2019

Marta Kądziołka - warsztat: Magiczne mnożenie

Warsztat na XXIX Krajowej Konferencji SNM Toruń, luty 2020

Prowadzący: Marta Kądziołka
Temat: Magiczne mnożenie
Rodzaj zajęć: warsztat

Czego dotyczą zajęcia: Magia na lekcji matematyki? Czemu nie? Sprawność rachunkową uczniów możemy usprawnić stosując chwyty mnemotechniczne, ułatwiające pamięciowe mnożenie, potęgowanie i dzielenie. Jakie? Zapraszam na warsztaty z odrobiną magii.

Marta Kądziołka o sobie – emerytowany nauczyciel matematyki, wieloletni doradca metodyczny,honorowy członek SNM, uczestniczka dwudziestu ośmiu KK SNM. Zainteresowania: szaradziarstwo, origami, robótki ręczne.