środa, 16 grudnia 2015

Prof. Andrzej Jacek Blikle "O pojęciu prawdy w matematyce i nie tylko" - zapowiedź wykładu inauguracyjnego.

Andrzej Blikle

Instytut Podstaw Informatyki PAN

Przedstawiamy zapowiedź wystąpienia prof. Andrzeja Jacka Blikle, który swoim wykładem inauguracyjnym otworzy naszą jubileuszową XXV Krajową Konferencję.

Zagadnieniem prawdy filozofowie zajmowali się od zarania dziejów, jednakże dopiero w pierwszej połowie XX w. poddano je matematycznej analizie. Wtedy też zbudowano teorię, zwaną niekiedy metamatematyką, a więc nauką o matematyce, na gruncie której udało się odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:

  • Co to znaczy, że dana teza jest prawdziwa?
  • Czy każda teza udowodniona jest prawdziwa?
  • Czy każda teza prawdziwa da się udowodnić?
  • Czy potrafimy mechaniczne (przy pomocy komputera) odróżniać prawdę od fałszu?
Na te wszystkie pytania ― i wiele innych ― odpowiedzieli Alfred Tarski i Kurt Gödel oraz ich liczni następcy. Wydawało się, że problem prawdy w swoich najważniejszych aspektach został rozwiązany. Jednakże w drugiej połowie XX wieku pojawiły się komputery, które zaprzeczyły arystotelesowskiej tautologii tercium non datur ― każda teza jest algo prawdziwa albo fałszywa. Podważyły też przekonanie, że jeżeli jakieś zadanie da się wykonać w skończonej liczbie prostych kroków, to komputer zawsze sobie z nim poradzi, a także, że jeżeli tak nie jest, to komputer nam w tym nie pomoże.


Prof. Andrzej Blikle Pracownik Instytutu Podstaw Informatyki PAN, członek Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europaea), wiceprzewodniczący rady nadzorczej „A.Blikle Sp. z o.o.” (w latach 1990-2010 prezes zarządu), prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, członek Prezydium Komitetu Mazowieckiej Nagrody Jakości, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha, członek Rady Języka Polskiego oraz kilkunastu innych organizacji.
We wrześniu roku 2009 zajął drugie miejsce (po Janie Krzysztofie Bieleckim) wśród liderów firm w rankingu „Kogo słucha biznes”. Ranking przeprowadził magazyn Thinktank wspólnie z Instytutem Monitorowania Mediów i Google. W roku 2011 otrzymał tytuł „Człowiek Jakości Roku 2010” przyznany przez Kongres polskich Menedżerów Jakości ISO POLAND 2011.
Od roku 1997 prowadzi własne konwersatorium na temat TQM, a także wykłada na uczelniach wyższych i w innych instytucjach naukowych i dydaktycznych. Więcej znajdziesz na stronie autora: http://www.moznainaczej.com.pl/

Więcej informacji o konferencji

Zgłoś zajęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz