wspoNIMki

wiosna 1993 roku

To był czas...

22 marca debiutuje mikroprocesor Pentium; 31 marca regularną emisję programu rozpoczęła Telewizja Polonia; 15 kwietnia założono rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Jukos; 30 kwietnia na sztandary Wojska Polskiego została wprowadzona dewiza Bóg, Honor, Ojczyzna; a 20 maja prezydent Lech Wałęsa rozwiązał Sejm i Senat.

A w NiM-ie 


pojawiło się wciąż aktualne pytanie Jak realistycznie uczyć matematyki i próba odpowiedzi - Stefana Turnaua


W artykule znajdziemy m.in. dosyć zaskakującą - w dobie nauczania zdalnego - informację, że tekstowi z podręcznika dla klasy IV z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku (tej ostatniej informacji autor nie musi dodawać) towarzyszy film (!) pokazujący... No, nie będę zdradzał tajemnicy.
Na samym końcu zauważymy odniesienie do roli Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - ciekaw jestem tego, czy to nawiązanie jest aktualne po 28. latach od opublikowania tekstu.

A jeśli pojawił się już realizm, to Marek Pisarski w tekście


pokazał białostocki rachunek, w którym występuje dosyć dużo zer, a taryfa za 20 (!) rozmów telefonicznych jest obłędna. Może potraktujemy ten materiał także jako historyczne odniesienie do cen przeddenominacyjnych? Czy nasi szkolni milusińscy coś o denominacji wiedzą?
I jeszcze przypisy (ktoś je czyta?)... Szczególnie ten pierwszy o tym, co robił Harry Broekman w Lublinie. Trza zaglądnąć!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz